"A 20. században a Nyugat joggal gondolta úgy, hogy a világ ura. Ma a Kelettel osztozunk a hatalomban, de nagy kérdés, hogy kié is lesz tulajdonképpen a 21. század" - mondta előadásában a volt brit miniszterelnök. Hozzátette: amíg Londonban arról vitatkoznak, hogy vajon építsenek-e egy harmadik kifutópályát a Heathrow repülőtéren, addig Kína azt tervezi, hogy 70 új nemzetközi és 200 regionális repülőteret épít a következő két évtizedben.
"Ha az európai országok meg akarják őrizni gazdasági, politikai és legrosszabb esetben katonai befolyásukat, egyesíteniük kell erejüket és meg kell menteniük az eurót" - összegezte Bukarestben Tony Blair.
Tony Blair az "Európa jövője az új világrendben" című konferencia előadójaként érkezett Bukarestbe. A szervező Multimédia a Helyi Demokráciáért Alapítványnak (FDML) a román sajtó szerint közeli kapcsolatai vannak az ellenzéki Szociáldemokrata Párttal (PSD). A román hírtelevíziók beszámolói szerint a brit munkáspárti politikus a PSD vendége volt Bukarestben.
A konferencia házigazdájaként Victor Ponta, a PSD elnöke köszöntötte Tony Blairt, aki ezt megelőzően külön is találkozott a román baloldal vezetőjével. Felhívta Victor Ponta figyelmét, hogy gazdasági témákban még választási évben sem szabad engedni a populizmus és felelőtlen ígéretek csábításának.
A volt brit miniszterelnök Mihai Razvan Ungureanu kormányfőt is felkereste Bukarestben, akinek azt tanácsolta: csak néhány, fontosabb célkitűzésre összpontosítson, ha eredményeket akar elérni a társadalmi reform terén. Blair azt mondta, hogy neki főleg második mandátuma idején sikerült számottevő reformokat bevezetnie az egészségügyben és oktatásban - pedig akkor a figyelem inkább az afganisztáni és az iraki brit szerepvállalásra, az amerikai szövetségeseknek nyújtott segítségre irányult. Blair és Ungureanu a szélsőséges pártok európai előretörését is megbeszélték: egyetértettek abban, hogy a tagállamoknak fel kell lépniük az ilyen Európa-ellenes jelenségekkel szemben.
A Gandul című napilap megpróbálta kideríteni, mekkora honoráriumot fizettek a szervezők Tony Blairnek, akiről köztudott, hogy a világ legdrágább előadói közé tartozik. A PSD és a konferenciát szervező alapítvány is bizalmas információként kezelte a díszvendég honoráriumát, ezért a lap csak korábbi információkra és saját számításaira alapozva tett közzé egy hozzávetőleges becslést. Eszerint a román baloldali ellenzék vezetőinek percenként körülbelül 3000 eurójukba került az, hogy a választási évben Tony Blair társaságában mutatkozhattak szavazóik előtt.